5.4.2017 Rodný dům J.Dvořák Šumavský

Název

5.4.2017 Rodný dům J.Dvořák Šumavský

Popis

Jarko Dvořák Šumavský ( 5.4.1887 Strakonice 8.9.1964)
video na: https://www.y?outube.com/wa?tch?v=_hDR4Vw?cGMw

sestavil: Ing. Miroslav Šobr 2015

Obliba a turistický zájem o Šumavu se datuje od prvních románů Karla Klostermanna, kdy návštěvníci podlehli kouzlu relativně nedotčené, romantické a divoké přírody. Josef Váchal je ukázkovým příkladem. Pokud Klostermanna nazýváme „spisovatelem Šumavy“, Váchalovi patří určitě přívlastek „malíř Šumavy“. Ovšem dělí se o něj ještě s jedním umělcem a grafikem. Sice méně známým, ale zato ryze „naším domácím“, strakonickým rodákem Jaroslavem Dvořákem, v kulturních luzích a hájích mnohem známějším jako Jarko Dvořák Šumavský.
Narodil se v domě, který strakoničtí znají jako „U Bečvářů“, mezi Velkým a Malým (Palackého) náměstím. Pamětní deska zde bohužel zatím chybí. Všestranně hudebně i výtvarně nadaný mladík se malířskému řemeslu nebo spíše umění, učil na soukromé malířské škole Václava Jansy, spolupracovníka Mikoláše Alše. Ve Strakonicích si otevřel vlastní malířskou školu (1924) a na celé řadě obrazů zachytil staré město na soutoku Otavy a Volyňky, s dominantou hradního Rumpálu.
Stále více jej očarovával rodný kraj. Pod vlivem díla K. Klostermanna, do roku 1923 trávícího podzim života v blízkém štěkeňském zámku, si nejen doplnil jméno o „Šumavský“, ale vytvořil v polovině 30. let rozsáhlý cyklus Kudy chodil Karel Klostermann. Více než 300 olejů, akvarelů a perokreseb zmapovalo Šumavu, částečně i Podlesí a zájemcům se představilo na velké výstavě ve strakonické Bílé růži (1939). Součástí byl i portrét K.Klostermanna. Samotné šumavské Podlesí, Strakonice, Písek a Volyně, přiblížila další výstava o dva roky později.
Dvořákovy „domácí“ malby, kam patří i cyklus kreseb Strakonické okolí, lept kostela Svaté Markéty, čtyřmetrové plátno Průmyslové Strakonice, Pohled ze střechy strakonické nemocnice a další, zůstávají dokumentem doby, zachycujícím řadu již zmizelých míst. Kdo ještě pamatuje mlýn u pěti kol, židovskou synagogu nebo staré Podskalí? Samotné Strakonice se během uplynulých osmdesáti let výrazně změnily. Z hlediska zachování památek a rázovitého koloritu průmyslového poddanského města, si nebudeme nalhávat, že k lepšímu. Dílo Jarka Dvořáka Šumavského bohužel ukazuje, v kontextu dnešního turistického zájmu, jaká místa si místní, v rámci všech možných „lepších zítřků“, nechali nenávratně „proklouznout mezi prsty“. Rodný domek F.L. Čelakovského, synagoga, Dubovec, Ostrov, Oskořínka na Podskalí…
Malířův odkaz stále žije... Jaké bylo překvapení pracovníků strakonického muzea, vlastnícího řadu malířových děl, když v létě 2011 rozmotali tyč s „něčím“, nalezenou řemeslníky při opravách krovu hradní půdy. Zachovalá opona s motivem Švandy dudáka, obklopeného vílami a trpaslíky, rozměrů 3,50 metru x 2,7 metru byla totiž zapomenutým dílem právě Jarka Dvořáka Šumavského. Namaloval ji v roce 1930 pro loutkovou scénu strakonického Sokola, jehož byl sám členem. Po celkové rekonstrukci je počítáno s jejím umístěním do nově budované expozice loutkářství strakonického Muzea středního Pootaví.
Ilustrační tvorba Jarko Dvořáka Šumavského, především perokresby, provází také nejvýznamnější nadregionální odborné publikace. O archeologii od Bedřicha Dubského, z historie Volyňska archiváře Františka Teplého nebo jedinečné dílo hudebníka a folkloristy Karla Weise, Český jih a Šumava v písni. V letošním roce, 70. let od konce druhé světové války je silně aktuální jeho perokresba z 6. května roku 1945, Američané osvobozují Strakonice před bestialitou Německa. Jarko Dvořák zachycuje americký tank a vojenský džíp na Velkém náměstí před budovou bývalé radnice, vítané zástupy lidí a samozřejmě strakonickým dudákem a dívkou s květy. Jak se tehdy vše zdálo jasné a krásné. Vraždící nepřítel byl zničen a konečně přijde vytoužený klid a mír…
Jarko Dvořák Šumavský, malíř Pošumaví a Šumavy, našel svůj klid a mír při hřbitovní zdi strakonického hřbitova u kostela Svatého Václava. Místem narození i smrti je „nejstrakoničtějším“ malířem. Stále inspirujícím a ukazujícím, že ne všechno staré je špatné, že je třeba vážit si historie a přemýšlet vlastní hlavou. Což je v dnešní době, zcela ovládané filtrovanými informacemi „nezávislých“ sdělovacích prostředků, stále těžší a těžší… Ale stále to ještě jde…

Období

Statistiky

  • 52 fotek
  • 1 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
5.4.2017 Rodný dům J.Dvořák Šumavský
Komentáře Přidat